ציוד לסקי: לשכור או לרכוש? זו השאלה

חופשת החנוכה שבפתח חופפת את פתיחת עונת הגלישה באירופה, והגולש הישראלי המתחיל עומד מול דילמה צרכנית קשה: האם לשכור את ציוד הסקי או לרכוש אותו.
לכאורה, כאשר מתחילים לעסוק בתחביב חדש, ובמיוחד תחביב לא זול כמו סקי, האינסטינקט הצרכני הראשוני אומר לנו לשכור חלק גדול מהציוד, עד שנחליט שסקי זה באמת תחביב בשבילנו.
ואכן, עלותו הגבוהה של ציוד הסקי לעומת מחיר השכרתו (על פי רוב ביחס של 1:3) גורם לישראלים רבים לנסוע לחו"ל ללא ציוד ולשכור אותו באתר הסקי עצמם.
לדברי עצמון מלצר, מדריך סקי ותיק ומבעלי חברת סקימולטור לאימון סקי על מדרונות גלישה מלאכותיים, הנטייה של חלק מהגולשים המתחילים לצאת לחופשה מבלי לרכוש ציוד ומבלי ללמוד טכניקות הגלישה בטרם היציאה לחופשה - איננה חוסכת כסף, אלא להיפך: נטייה זו לחסכנות מייקרת ברוב הפעמים את החופשה, מסכנת את בריאות הגולש המתחיל, ואף גורמת ל-50% מהגולשים המתחילים לקטוע את חופשת הסקי הראשונה באיבה. אצל רוב הגולשים הללו הופכת החופשה הזו גם לחופשת הסקי האחרונה.
לעומת זאת, גולשים אשר עברו קורס קצר בסקי, ורכשו מבעוד מועד ציוד מקצועי, יסיימו רובם ככולם (95%) את החופשה בהצלחה, ויחזרו לגלוש גם בעתיד.


ממה נובעים המספרים המוזרים הללו, מדוע לימודי גלישה ורכישת ציוד מקצועי חשובים כל כך?
"ישראלים רבים בוחרים לשכור ציוד באתר הנופש על מנת לחסוך בכסף ושוכרים ציוד מהקיים/מהמלאי בהשכרה ולאו דוקא מותאם לגולש, לא תמיד איכותי ומתוחזק היטב שעלול לקלקל את החופשה. במקרים רבים הציוד השכור עלול להוות סיכון בטיחותי חמור" אומר עצמון מלצר מהסקימולטור. "לעומת זאת קיימת גם תופעה הפוכה, בה גולשים מתחילים עלולים לרכוש ציוד יקר ומיותר כתוצאה מחוסר ידע ובורות ברזים המקצועיים בין הדגמים השונים".
לדברי מלצר, בחירת ציוד הסקי מהווה מרכיב קריטי בהנאה מהגלישה, בשונה מחופשה רגילה. מעיל מסורבל, נעליים לא נוחות או גרביים רטובות, קור או הזעה וחום עלולים לשנות את החוויה מהקצה אל הקצה, ולגרום אפילו לחופשה במקום הקסום ביותר להיחוות כסיוט מיותר, קר ויקר. 

 

כל הטעויות של הישראלי בציוד סקי
לא להחליף גרביים!
הטעות המרכזית של הגולש הישראלי הממוצע הוא רכישת ציוד זול יחסי – אך בכמויות, זאת מתוך תחושה שכך הוא מקבל תמורה מלאה לכספו.
"אנשים מעדיפים לקנות שלושה זוגות גרבי סקי באיכות נמוכה מאשר זוג גרביים אחד איכותי. גרבי סקי לא איכותיות עשויות לעלות בין 30 ל- 70 ₪ והן סופגות את הזיעה, בעוד זוג גרביים איכותיות מנדפות את הזיעה, שומרות על רגל יבשה ועל טמפרטורת נוחה של כף הרגל" אומר מלצר.
רבים ייטו להתייחס אל גרבי הסקי כאל גרביים לכל דבר, ולכן יירכשו לפחות זוג אחד ספייר. לדברי מלצר מדובר בטעות שכיחה של מי שגולש לראשונה בסקי.
"זוג גרביים איכותי אחד, אותו מכבסים בסיום כל יום הגלישה, יתייבש כעבור כשלוש שעות, יריח בדיוק כמו גרביים חדשות, ויהיה מוכן ומזומן לגלישה ביום הבא. זוג איכותי כזה ישמור על הרגליים של הגולש יבשות לאורך כל החופשה, וכך יתמלא הכלל הראשון בהנאה מחופשת הסקי".
גרביים נחשבות אולי לחפץ חסר חשיבות, אך כאשר טמפרטורת הזיעה יורדת ל-7 מעלות צלסיוס היא קופאת וברור כפועל יוצא שכף הרגל תקפא אחריה קשה לעשות ספורט ולתפקד עם רגל קפואה (מומלץ לא להתנסות).

 

עדיף נדיף
עצמון מלצר ממליץ לגולש להצטייד בביגוד מנדף צמוד לגוף.
הביגוד המקצועי הזה נקרא 'תרמי אקטיבי' וכשמו כן הוא: מותאם לפעילות אקטיבית. ביגוד איכותי שכזה עשוי לשמש כעור שני, ויודע לשמור על חום קבוע של גופנו גם כשאנחנו במנוחה וגם בזמן הפעילות. הביגוד הייחודי מתוכנן לנדף את עודף החום והזיעה, ובכך למזג את הגוף לתנאים אידיאליים. חשוב לזכור שגוף רטוב בסביבה שלגית עלול לגרור סבל רב מקור עד קיפאון.
"מומלץ לגולשים לצאת לחופשה עם מינימום ציוד, ובמקום כמות לשמור על איכות ומקצועיות הציוד". לדברי מלצר, אם רוצים לחסוך שווה לחסוך בכמויות. כך למשל זוג גרביים אחד, חולצה ומכנס מנדף אחד, זוג כפפות איכותי אחד, חליפת גלישה קלילה וטובה אחת הם הציוד ההכרחי והמומלץ. קנייה נוספת מהווה קנייה מיותרת. לדברי מלצר, בסוף כל יום ניתן לשים את הבגדים לייבוש או לכבסם ביד ולמחרת ללבוש אותם שוב. "בצורה זו לא מתפשרים על ציוד לא איכותי, ומצד שני לא נגררים להוצאות מיותרות, כי אם קר לך בהר אתה רץ וקונה כל דבר בחנות הקרובה רק כדי להיפטר מהקור, ואז ההוצאות מרקיעות..."

 

מעיל וחליפה – להשכיר או לרכוש?
כאשר מדובר בציוד בסיס כמו מגלשיים, קסדות ונעליים החשיבות בבחירת הציוד הופכת לעניין בטיחותי, אך האם בבחירת חליפה או מעיל יש השלכות בריאותיות, או שבכלל שווה להביא מעיל טוב מהבית?
לדברי עצמון מלצר, אין חובה לקנות מעיל או חליפה, אך יש להקפיד שהמעיל והחליפה בהם ישתמשו הגולשים יעמדו בתקנים אירופאיים לסקי.
"מעיל הסקי מטרתו לשמור על חום הגוף כשאנו לא פעילים וכן לשמור שלא יחדרו מים, רוח וקור מצד שני שאנו פעילים אותו מעיל צריך וחייב לנדף מעלינו את עודפי החום והזיעה שגופינו מייצר. בעוד שמעיל רגיל מטרתו לאצור את חום הגוף ולהימנע מפליטתו" אומר מלצר. "מי שרוכש מעיל זול, או מביא מעיל חם מהבית, שלא עומד בתקן של מעילי סקי, פוגם בצורה משמעותית ביכולת התפקוד שלו והנאתו בחופשת הסקי".
לדברי מלצר, במקרים רבים הבאת מעיל שאיננו מתאים לסקי עלולה לפגום בבריאותו של הגולש מפני ששמירת החום וההזעה בתוך המעיל גורמת לספיגת נוזלים בפרטי הלבוש שמתחת למעיל. הצטברות נוזלים זו תגרום לגולש לסבול מקור בהפסקות המנוחה, ובזמן הפעילות אי פליטת עודפי החום תגרום להתייבשות, עייפות ולרגישות יתר לשברים בעצמות.
מלצר מוסיף שקיימים מספר קריטריונים חשובים שעל מעיל סקי וחליפה לעמוד בהם, על מנת לספק לגולש סביבה בטוחה ונוחה:
א. בד המעיל צריך להיות בעל תכונת נידוף ופליטת חום טובה וזאת במטרה למנוע חום יתר והצטברות זיעה ורטיבות. היות והגולש עוסק בפעילות פיזית אינטנסיבית, הוא מזיע מאד, והצטברות רטיבות בחליפה או במעיל הסקי עלולה להיות מסוכנת, מפני שבמנוחה בתנאי אקלים השוררים באתר הסקי עם גוף רטוב התוצאה היא קור עז עד קפיאה. על כן הבד של חליפת הסקי חייב לנשום ולאפשר נדיפות.
ב. למנוע כניסת שלג, רטיבות ורוח מבחוץ. התקן הבינלאומי מגדיר מידת עמידות מפני חדירת נוזלים ורוח התקן המינימלי הינו 5000 מ"מ משמעותו שעל מלימטר של בד ממלאים צינור עד לגובה של 5 מטר ורק אז מתחילה חדירת מים . סוגי בדים טובים מגיעים עד לרמת עמידות של 20,000 ואף 30,000 מ"מ, תכונה זו מונעת כניסה של רוחות, מים ושלג, ומסייעת לשמור על חום גופינו בכל מזג אויר.
ג. המעיל צריך להיות קל ממש כמו כל לבוש ספורטיבי אחר. מעיל מסורבל מקשה על פעולת הגולש, והוא עלול לגרום לגלישה מגושמת ומסוכנת. מעיל כבד מקשה על הגולש, ומפעיל עליו מאמצים מיותרים. מעיל סקי העומד בתקנים בינלאומיים, יהיה קל וגמיש ויספק את הגולש.
ד. המעיל והחליפה כולה חייבים להיות חזקים ועמידים. מעילים שאינם מתאימים לשלג נוטים להיקרע, ואז הם הופכים ללא שמישים. גם כאן התקן הבינלאומי יכול לבוא לעזר לגולש המתחיל שאיננו מבין בציוד סקי. מעילים לא תקניים אשר לא מתאימים לתנאי מזג אוויר קיצוניים פוגמים בהנאה ואף במקרים מסויימים מסכנים את בריאותינו וחיינו.

 

לחופשת הסקי יש מטרה אחת – ליהנות מגלישה. אם מגיעים אל החופשה עם ציוד לא איכותי שלגולש אין את הידע לתפעל אותו, לא רק שלא נהנים, אלא גם נחשפים לסכנות ופגעים לא פשוטים" אומר מלצר.


רשת הסקימולטור (חולון, עמק חפר וחיפה) מספקת את כל הפתרונות הדרושים לחופשת הסקי תחת קורת גג אחת: מדרונות גלישה, חנויות ציוד, ושיווק חופשות סקי.
הרשת ידועה ב"חופשות סקימולטור" הייחודיות שלה, הנתפרות במיוחד לגולש הישראלי, ונערכות בליווי צמוד של מדריכי הסקימולטור בשלל אתרי סקי מובילים באירופה.
בנוסף מספקת הרשת גם חופשות סקי מכל הסיטונאים המובילים, והמועדונים המובילים בענף.
את מרכזי רשת הסקימולטור ניתן למצוא בחיפה, עמק חפר וחולון.
מידע רחב על סקי, ציוד סקי והכנה נכונה לחופשה ניתן למצוא באתר האינטרנט
www.skimulator.co.il

טיולים מאורגנים טיול מאורגן חיפוש אודותינו מאמרים הצהרת פרטיות תנאי שימוש פרסם אצלנו קישורים צור קשר הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות © INFORMATOUR 2012
נקסטרגט אינטראקטיב - קידום אתרים בגוגל | נתור | איטליה | שייט | טיולי יוקרה | ברצלונה | טיולים מאורגנים לקוסטה ריקה | השתלת שיניים | הפלגה
טיול ליער השחור | גני אירועים | מלון בוטיק בתל אביב | טיול מאורגן למדריד | קלאב מד
טיסות | קרוזים | טיול מאורגן לאוזבקיסטן | טיול מאורגן לרומניה | שותפים